Zmysel života

Autor: Ladislav Varga | 28.4.2011 o 23:26 | (upravené 15.7.2011 o 14:05) Karma článku: 4,52 | Prečítané:  1410x

Rozhodovanie je niekedy bolestivé, ale môže nám následne priniesť veľa radosti a šťastia... Ladislav Varga Zamyslite sa čo od života očakávate, máte to vo svojich rukách, tak si to nenechajte vziať.

 

O čom je život? Prečo sa dejú v mojom živote zlé a dobré udalosti? Čo odo mňa život očakáva? Prečo mám nešťastie s živote?

A mohol by som takto pokračovať ešte dlho. Neustále sa nám preháňa mysľou plno otázok o zmysle života. Málokto sa ale pri tých otázkach pozastaví a snaží sa nájsť koreň problému. Mnohokrát si môžeme za svoje nešťastie sami. Prečo? Dôležité je si uvedomiť čo sme urobili špatne a následne sa tomu vyvarovať. Otrepané, ale stále je to pravda. Staré porekadlo vraví „Každý sa učí na svojich chybách!".  Stále to platí i keď v dnešnej modernej dobe máme tendenciu si upravovať veci tak aby nám vyhovovali. A tak aj toto porekadlo sme si prispôsobili a veľa z nás sa s ním aj stotožňuje. „Hlupák sa učí na svojich chybách a múdri na cudzích!". Ten kto toto vyslovil prvý krát, bol význačne sebaistý a egocentrický človek, ktorý zhltol všetku múdrosť sveta. Zamyslite sa nad tým, je to nezmysel. Veď nikto múdri ešte z neba nespadol, každý človek začína od úplnej nuly.

 

Vráťme sa na začiatok! Človek, ako dokonalá bytosť, sa musí neustále vzdelávať aby mohol prežiť v dnešných podmienkach. Život mu prichystá rôzne situácie, ktoré poznačia jeho nasledujúci vývoj. Už ako batoľa zisťujeme a učíme sa novým veciam a najlepší spôsob je si všetko vyskúšať. No rodičia majú tendenciu nám zakazovať niektoré veci. Chcú nás naučiť čo je dobré a čo zlé. No v skutočnosti to nedokážeme pochopiť, kým si to nevyskúšame sami. Ak mi rodičia budú vštepovať do hlavy od útleho veku, že psy sú zlý a iba hryzú, budem sa ich prirodzene báť a pozerať na ne s rešpektom. Je škoda, že nemáme vo svojich rukách náš život už od narodenia. A preto sa formujú rôzne osobnosti, podľa základov, ktoré nám odovzdajú rodičia. No a keď máme začať žiť bez ich ochranných krídel nastáva problém. Mnohý z nás to nezvládajú a končia na dne v hlbokých depresiách.

 

Život. O čom je ten môj? Položte si každý túto otázku a zamyslite sa nad možnými odpoveďami. Verím, že viete aj odpoveď, ale je to ozaj pravda? Nedalo by sa s tým niečo urobiť? Skúste si prehodnotiť svoj doterajší život a povedzte si úprimne, či ste to takto aj chceli. Niekedy človek potrebuje záporný impulz, na to aby si uvedomil niektoré veci. Keď nastane v jeho živote takáto situácia a otvorí sa mu myseľ naplno, tak pochopí, že je všetko ináč. Môžem predsa žiť úplne iný život, môžem niektoré veci robiť a niektoré nerobiť. Môžem sa tešiť z maličkostí a netrápiť sa s malichernosťami. Život nie je len o ňom samotnom, ale aj o ľuďoch, ktorí ho obklopujú. A tých si môže človek vybrať. Ak som s niekým nešťastný a nenapĺňa ma život vedľa neho, tak načo mám s ním ostať? Každý si žije svoj život a nie život toho druhého. Mať okolo seba ľudí, ktorý mi život dopĺňajú a pomáhajú, je to čo každý z nás potrebujeme. Nezabudnite, že priateľov si môžeme vyberať!

 

Vydať sa na správnu cestu. Tak to je teda silná úvaha. Koľkokrát Vám niečo podobné prebehlo hlavou? Je ťažké rozhodnúť či sa mám vybrať v ľavo alebo v pravo, alebo ostať uprostred. Niekedy je táto otázka na celý život, alebo aspoň na jeho významnú časť. Chyba! Ak uvažujete týmto spôsobom, je to chyba. Predsa nemôžem tušiť, ktorá cesta je tá správna. Treba sa vybrať tou, ktorá je môjmu srdcu bližšia. Každá cesta má svoje prekážky a tam je koreň problému. Nie je dôležité akou cestou sa vybrať, ale ako ňou prechádzať. A tu sa dostávame k otázkam zo začiatku článku. Situácie, ktoré sprevádzajú našu cestu životom, sú skúšky. Skúšky, ktorým musíme čeliť a zvládnuť ich. Je na každom z nás ako ich prekonáme. Oslovím niekoho kto mi s tým pomôže, poradí, alebo sa vrhnem do toho sám? Naše ľudstvo má tendenciu sa preceňovať. Sme natoľko hrdí, že si myslíme, že dokážeme všetky nástrahy zdolať samostatne. Konáme sebecky a neuvážlivo a často so sebou stiahneme niekoho iného. Prečo? Čo si tým chceme dokázať? Je to choré!

 

Psychika, financie, sklamanie, strata! To sú najčastejšie dôvody ľudského zlyhania. Dosiahli ste už úplné dno? Alebos i to len myslíte, že už nemôžete padnúť viac? Omyl, ešte stále môžete byť na tom horšie! Nebuďte zaslepený svojím zlyhaní a prestaňte viniť niekoho za Vaše zlyhanie, tým si nepomôžete. Je čas aby ste sa konečne postavili na nohy a začali uvažovať, ako zdravý človek. Nezabudnite, že máte svoj život vo svojich rukách a nedovoľte, aby Vám ním niekto manipuloval!

 

V núdzi poznáš priateľa! Je to pravda a mnohí si myslíte, že máte veľa priateľov. Naozaj? Ste si tým istý? Ste asi slepý, ak si to myslíte. Len pár ľudí okolo Vás sú vaši priatelia, ak vôbec takých máte. Najskôr si to človek uvedomí, keď sa mu niečo prihodí, väčšinou niečo zlé. Okolo Vás je veľa ľudí, ktorí sú nejako na Vás naviazaný a každý Váš spoločný kontakt ovplyvní Vaše životy. Či už mu niečo poradíte, alebo mu odmietnete pomôcť, tak to spôsobí určité zmeny. Stretnete ho na ulici a prehodíte pár slov? Možno kvôli Vám nestihne niečo čo mal pôvodne v pláne. A takto sú prepojené všetky životy ľudí na tejto planéte.

 

Udalosť, ktorá Vás poznamená! Áno. Udalosti v našich životoch sa dejú z určitého dôvodu. Je to varovanie? Je to následok mojich činov? Je to náhoda? Možno sa to tak malo stať a nemohol som tomu zabrániť. Sú situácie ktoré asi ťažko ovplyvníme, ale je ich málo. Máme tendenciu pripisovať svoje zlyhania a zlé rozhodnutia, osudu, náhode a čo ja viem čomu. Čo tak prevziať zodpovednosť za svoje činy? Je smutné, že keď sa nám prihodí niečo zlé, tak začneme prehodnocovať svoj život. V tom momente uvidíme hlbší význam tohto života. Pochopíme, že doteraz sme robili veľa vecí zle a hlavne sebecky. Keď si to uvedomíme a zoberieme si to k srdcu, v tom momente sa z nás stáva iný človek. Plnší lásky, pochopenia a obetavosti. Žiaľ je smutné, že si to nadmerná väčšina uvedomí, až v momente, keď sa mu niečo zlé prihodí. Veľa ľudí kvôli tomu umiera v samote a smútku, ja nechcem byť jeden z nich. Áno, aj ja patrím medzi ľudí, ktorí si uvedomili niektoré veci, až keď sa im niečo zlé prihodilo. Prišiel som o všetko čo som mal a vinil som za to niekoho iného. Naraz som sa zastavil a hlbšie sa zamyslel, je toľko vecí za ktoré som mohol ja a nepripúšťal som si to. Odosobniť sa a pozrieť sa na problém očami niekoho iné je to najlepšie čo môžete pre seba urobiť. Nebuďte tvrdohlavý a pustite do svojho života aj zdravý rozum, buďte sám sebe kritikom a učiteľom. Ľudia otvorte si oči a pozrite sa okolo seba, čo Vám tento svet ponúka. Počúvajte ľudí okolo seba a buďte pre nich oporou. Všetko sa to vráti v podobe šťastia a pokoja vo Vašom srdci. A keď budete opúšťať tento svet, tak zistíte, že ste tu neboli zbytočne, lebo tu bude vždy niekto, kto bude pri Vás stáť, až do konca. Majte radi sami seba, ale aj ľudí okolo Vás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?